کد خبر:66637
پ
تیتر شب-استاندار کرمانشاه

آغاز ساخت اسکان دائم در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه

استاندار کرمانشاه از تدوین برنامه ای برای بازسازی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه و آغاز ساخت اسکان دائم در این مناطق خبر داد.

استاندار کرمانشاه از تدوین برنامه ای برای بازسازی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه و آغاز ساخت اسکان دائم در این مناطق خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، به نقل از سروش، استاندار کرمانشاه با اعلام این خبر در برنامه تیتر امشب شبکه خبر، گفت: اکیپ‌های بنیاد مسکن ارزیابی کلی را انجام داده اند و تاکنون برای احداث و تعمیرات ۷۸ هزار واحد مسکونی اعتباری بالغ بر ۸۴۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات از طریق بانک ها و ۲۸۱ میلیارد تومان کمک بلاعوض، ابلاغ شده است.

” بازوند “در خصوص بازسازی مناطق زلزله‌زده و اسکان دائم، اضافه کرد: از روز گذشته ستاد مدیریت بحران به ستاد هماهنگی بازسازی مناطق زلزله زده استان تغییر کرده است و برنامه‌ای برای بازسازی این مناطق تدوین شده است.

وی اضافه کرد: در مرحله اول ۲۰ هزار و ۳۶۰ واحد تخریبی نوع یک داریم، بیست هزار و ۱۶۰ واحد هم نوع دو هستند که می توانند فعلا اسکان داشته باشند و ۵۵ هزار واحد هم نیاز به تعمیرات دارند که در حدود ۷۸ هزار واحد در برنامه ساخت و ساز و تعمیرات قرار دارند.

 

استاندار کرمانشاه

پرداخت ۸۴۵  میلیارد تومان تسهیلات از طریق بانک‌ها 

بازوند گفت: مطابق برنامه کار اسکان دائم، قرار بود از اول بهمن آغاز شود اما اسکان دائم از امروز رسما آغاز شده است که براساس سرعت عمل، کار اسکان دائم زودتر آغاز شده است.

تاکنون برای احداث و تعمیرات ۷۸ هزار واحد مسکونی اعتباری بالغ بر ۸۴۵  میلیارد تومان تسهیلات از طریق بانک ها ابلاغ شده  و ۲۸۱ میلیارد تومان هم کمک‌های بلاعوضی است که در همین راستا برای کمک به مسکن ابلاغ شده است که در حال انجام است. 

اکیپ‌های مختلفی هستند و ارزیابی ها را در ۱۵۸۹ روستا به صورت خانه به خانه انجام داده‌اند.

در زلزله اخیر کرمانشاه تقریبا ۲۸۳ روستا به طور صد درصد تخریب شده‌اند، باقی روستاها ۶۰ تا ۷۰ درصد تخریبی داشته اند که ارزیابی ها انجام شده است.

تاکنون هزار و ۸۰۰ پس لرزه داشته‌ایم که مقداری ارزیابی‌ها را تحت تاثیر داده است اما ارزیابی‌های کلی انجام شده است.

حدود ۲۰ هزار و ۳۶۰ واحد صد درصد تخریب شده اند

بازوند درباره خدمات و امدادرسانی در ثلاث باباجانی نیز گفت:

تقریبا حدود ۲۰ هزار و ۳۶۰ واحد صد درصد تخریب شده‌اند که باید به آنها کانکس بدهیم و ۵۸ هزار واحد تعمیراتی داریم که به همه آن‌ها نمی‌توانیم کانکس بدهیم بلکه فقط به واحدهایی که به صورت صد درصد تخریب شده اند کانکس می دهیم.

ما به ۹۵ درصد منازلی که در روستاها تخریب شده‌اند، کانکس داده ایم و واحدهایی که تعمیرات لازم دارند در دستور کار قرار دارند تا بتوانند در منزل‌هایی زندگی کنند تا تعمیرات انجام شود اما پس لرزه ها مشکل‌ساز شده و مردم هنوز اضطراب دارند و تمایل ندارند در خانه‌هایشان زندگی کنند. 

 

کانکس‌های مدارس و سرویس‌های بهداشتی در حال تحویل و تکمیل است

 

کانکس‌های مدارس به صورت تدریجی در حال تحویل است. درباره کانکس های روستاها اکیپ های بنیاد مسکن در حال بررسی هستند که اگر نیازی باشد تحویل شود.

تاکنون سیزده هزار کانکس در شهر و روستا تحویل شده است.

تاکنون  ۴۱۰۰ سرویس بهداشتی نصب شده است که بقیه نیز ظرف ده روز آینده سرویس و حمام های بهداشتی به طور کامل تحویل داده خواهد شد.

همچنین تا ده روز آینده، کار تحویل کانکس‌ها نیز تکمیل خواهد شد. 

مصوب هیئت دولت، اعطای اعتبار تسهیلات مسکن، برای یازده هزار واحد روستایی و ۴ هزار و ۵۰۰ واحد شهری

تجری نماینده قصر شیرین و سرپل ذهاب در ارتباط تلفنی گفت: امروز هم شاهد پیگیری‌های ممتد استاندار محترم بوده‎ایم. جلسه ای امروز با مدیران کل استانی در سرپل ذهاب تشکیل شد که مشکلات مردم مطرح شد.

آنچه مصوب هیئت دولت است برای یازده هزار واحد روستایی و ۴ هزار و ۵۰۰ واحد شهری اعتبار تسهیلات مسکن داده اند که با توجه به مشکل مردم کافی نیست و نیاز به اصلاحیه مصوبه دولت است.

برنامه تیتر شب

خسارت بخش کشاورزی نزدیک به ۶۰۰ حلقه چاه آب هنوز بلاتکلیف است

او افزود: متاسفانه امکان اسکان موقت در منازلی که نیاز به تعمیر دارند به دلیل پس لرزه‌ها و نبود امنیت روانی برای مردم وجود ندارد که باید با توجه به برودت هوا به کلیه مردم کانکس بدهیم.

بخش عمده مستاجران هنوز بلاتکلیف هستند، نوع سازه‎ها و مصالح مهم است که باید از مصالح سنتی فاصله بگیریم و از مصالح جدید استفاده کنیم.

تجری در مورد خسارت بخش کشاورزی نیز گفت: نزدیک به ۶۰۰ حلقه چاه آب هنوز بلاتکلیف است.

تعدادی از مردم در شهر هستند که تمایلی به بازگشت به روستاها ندارند  

استاندار در توضیح گفت: ما روز اول که تقاضای مصوبه هیئت دولت کرده‌ایم، نمی توانیم برای کلیه روستاها وشهرها مصوبه بگیریم، ابتدا بر اساس حدث و گمان میزان خسارت‌ها تامین اعتبار می شود بعد اگر لازم باشد مصوبات متمم می خورد.
بخشی از مستاجران تمایل به بازگشت به روستاها دارند که کانکس و وام می گیرند اما تعدادی در شهر هستند که تمایلی به بازگشت به روستاها ندارند که می خواهند به جای کانکس پول بگیرند که با صلاحدید خودشان پول می گیرند و آن‌هایی هم که تمایل به کانکس داشته باشند، کانکس به آن‌ها تحویل داده می شود.
بازوند درباره چاه‎های کشاورزی نیز گفت: ۱۶۱ حلقه چاه در زلزه خسارت دیده اند، که در جلسه مطرح شد و قرار شد، تا قبل از شروع فصل کشاورزی تعیین تکیلف شوند و تسهیلاتی به مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که تحویل داده شود.

تجری در ادامه گفت: واحدهای صنفی و تجاری ما در شهرک صنعتی دچار خسارت زیادی شده اند که در این زمینه وزارت صنعت و معدن پیش بینی‌ها را انجام داده‌اند، اما هنوز تسهیلات نداده اند.

وی ادامه داد: در مورد امحال وام ها نیز، شهرستان گیلانغرب، قصر شیرین و اسلام آباد در ابلاغیه از قلم افتاده است که خواستار اصلاح ابلاغیه و پیگیری هستیم. 

۴۰۰ میلیارد تومان برای واحدهای صنعتی تصویب شد

استاندار گفت: در سطح استان ۳۰۰۰ نفر در واحدهای صنعتی کار خود را از دست داده اند. در سفر آقای جهانگیری ۴۰۰ میلیارد تومان برای واحدهای صنعتی تصویب شد، که ۲۰۰ میلیارد تومان به صورت سرمایه در گردش و ۲۰۰ میلیارد تومان به عنوان ثابت در نظر گرفته شده است، که قرار است از همین محل، تسهیلات با بهره پایین در اختیار صنعت‌گران قرار گیرد. 

 

“ندا کسری کرمانشاهی ” رئیس اداره تسهیلات بانک مسکن در ارتباط تلفنی گفت: از زمان معرفی تسهیلات تاکنون، در ساخت روستایی هزار و ۴۶۱ فقره معرفی‌نامه و در تعمیرات ۳۰ هزار و ۷۸ فقره معرفی‌نامه داشته‌ایم و ۳۴۲۶ فقره بلاعوض پرداخت شده است.

 

رتباط تلفنی با رئیس اداره تسهیلات بانک مسکن

استاندار گفت: ۷۸ هزار واحد مسکونی داریم، که باید در بانک‌ها عقد قرار داد شوند، برای تسهیلات مسکن که ۵۰ درصد را بانک مسکن و ۵۰ درصد را ۶ بانک دیگر تقبل کرده‌اند و قرار شده است که ظرف ۵۰ روز عقد قراردادها انجام شود.

کرمانشاهی افزود: تاکید این است و از مدیران بانک مسکن تقاضا داریم، که در ظرف ۴۵ تا ۵۰ روز، کلیه موارد معرفی شده عقد قراردادها انجام شود. نسبت به روند انجام شده در عقد قرارداد نگران کندی کار هستیم و خواستار تسریع هستیم.

آمادگی کامل برای انجام کارها در کمتر از ۵۰ روز را داریم  

کرمانشاهی در ادامه گفت: عقد قرارداد یک قرارداد سه جانبه، برای معرفی و پرداخت است که عمده آن به مراجعه افراد برمی گردد، سعی ما این است که کمتر از ۵۰ روز این کار انجام شود و برای سرعت عمل بیشتر، مراجعه بیشتر مراجعه کنندگان را نداشته باشیم.

ما آمادگی کامل برای انجام کارها در کمتر از ۵۰ روز را داریم و امحال وام‌ها را نیز وارد ستاد مرکزی در تهران کرده‌ایم که از تهران در حال انجام است.

او افزود: استاندار محترم باید درباره مراجعه افراد به ما کمک کنند و راهنمایی‎های لازم به افراد داده شود، ما مراجعه کننده در صف نداشته‌ایم.
  
استاندار گفت: برای سرعت بخشیدن به کار از بنیاد مسکن درخواست کرده‎ایم که پرونده دست اشخاص نباشد، بلکه به تعداد خود بنیاد مسکن، مکلف است پرونده‌ها را ارجاع دهند و بنیاد مسکن آمادگی دارد که محل انجام کار را نیز در اختیار بانک‎ها قرار دهد. 

سقف تسهیلات برای تعمیرات واحدها ۱۲ میلیون در نظر گرفته شده

بازوند در ادامه گفت: سقف تسهیلات برای تعمیرات واحدها ۱۲ میلیون در نظر گرفته شده، اما بازهم بسته به نظر کارشناس تسهیلات بین ۶ تا ۱۲ میلیون متفاوت است. تعدادی واحدها نیاز به تعمیرات دارند اما در فاز دوم انجام خواهد شد و ۳۰  میلیون تسهیلات پرداخت خواهد شد. 

به گزارش اخبار صنایع، استاندار کرمانشاه در پایان به این مورد اشاره کرد که: امروز ۳۰ تا ۴۰ مدیر کل در سرپل ذهاب ملاقات عمومی با مردم داشتند که کار خوبی برای حل مشکلات مردم بود. برای حل مشکل بیکاری در استان کرمانشاه به دنبال سرمایه گذاری داخلی و خارجی هستیم از سرمایه گذاران قطر دعوت کرده ایم که کارهای اولیه انجام شده است تا سهمی از سرمایه گذاری‎های خارجی در سطح استان کرمانشاه داشته باشیم.

 

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید